Author name: Magdalena Ciuca

Și tu faci așa ?

Am observat că oamenii nu mai au răbdare să citească, să asculte, să discute … și îi înțeleg perfect. Și eu fac așa, uneori. Am unele momente când o iau pe scurtătură, pentru a-mi ușura munca. Citesc în grabă, elimin ceea ce cred că nu-mi folosește …. mai ales atunci când o situație sau o […]

Manifestarea energiei feminine

În articolul anterior am vorbit despre cele patru manifestări principale ale energiei feminine : amantă, gospodină, regină și copilă. Câteva cititoare mi-au cerut să dau amănunte despre fiecare dintre aceste patru roluri. Unele denumiri vorbesc de la sine și am puține de adaugat. Dar vreau să completez că fiecare dintre noi are toate aceste forme

Oare mai există vreo speranță ? (partea 2-a)

  O persoană pe care eu o admir foarte mult, pentru modul în care s-a construit din punct de vedere spiritual și nu numai, spunea despre căsătorie că este “ o adevărată înstituție”. Înclin să-i dau dreptate, dacă facem această comparație. La fel ca într-o instituție, cei doi parteneri pot ajunge împreună pe culmile succesului

Oare mai există vreo speranță ?

(partea 1-a) Nu de puține ori, oamenii care vin la cabinet, singuri sau în cuplu, îmi (își) pun aceasta întrebare. Și, invariabil, le dau același răspuns : “DA”, există speranță. După acest DA hotărât urmează neapărat condiția : ca ambii parteneri să-și dorească acest lucru. Poate vi se pare inutil să pun această condiție, dar,

Tu ce fel de inteligență deții ?

Am o admirație specială față de abonații site-ului meu care arată interes pentru cunoaștere. De aceea m-am gândit să fac puțină lumină în acest subiect. Ce este inteligența ? Dacă vorbim la modul general despre inteligență, putem defini acest termen ca fiind capacitatea de a înțelege ușor și bine, de a sesiza ceea ce este

Vă rog, reparați-mi copilul !

Există momente în care părinții au impresia că s-a întamplat ceva grav cu copilul lor. Vârsta copilului diferă, poate avea 3 ani, sau poate avea 13-16 ani Uneori părinții sunt convinși că în interiorul copilului s-a defectat ceva. Vin cu el la psiholog, ca și cum ar duce mașina la reparat. Unii chiar vor să

Simți când ești manipulat ?

“Dacă nu te luam eu, nu te mai lua nimeni !” Ai auzit vreodată replica asta ? Eu am aflat-o de la o clientă. Așa i-a spus “iubitul” când s-au certat. De fapt nu era la prima abatere, o mai așezase și altădată în poziție de inferioritate atunci cănd o compara cu FOSTA. Și se

Măști, Roluri, Identități

„Dacă vreodata dorești o dovadă că oamenii prezintă online o versiune mai frumoasă a vieții, fă-te psihoterapeut si cauta-ți clienții pe Google” spunea Lori Gottlieb, psihoterapeut și scriitoare. Nu, eu nu-mi caut clienții pe Google, pentru că mă interesează varianta spusă de ei în cabinet. Dar, cred că-i poți da dreptate, dacă ai cont pe

Cuvintele frumoase

Mă aflam zilele trecute într-un grup și am asistat la un dialog, între o doamnă de vreo 40 de ani și o tânără de 20 de ani. Dialogul s-a încheiat cu o remarcă din partea doamnei “ dacă atâta te duce mintea !”. Apoi, doamna a intrat în discuție cu altcineva și la sfârsit a

Povestea mea și povestea ta

Am auzit de multe ori “ așa sunt eu și n-am ce face “ adăugând imediat “altul (alta) mama nu mai face”.😊 Dar, te-ai gândit vreodată că ceea ce stii despre tine poate fi incomplet sau chiar fals ? La ce ți-ar folosi ca să afli acest lucru ? Păi ar fi extraordinar de folositor

Shopping Cart